Czyszczenie zębów – Higienizacja

W naszym gabinecie zabieg higienizacji wykonuje wykwalifikowana higienistka.
Przed przystąpieniem do zabiegu higienistka wykonuje badanie jamy ustnej wraz ze zdjęciami wewnątrzustnymi, aby pokazać pacjentowi w jakich miejscach znajduje się najwięcej kamienia i osadów. Następnie na podstawie wykonanych fotografii i zebranych informacji od pacjenta omawia proces powstawanie kamienia i przebarwień. Przedstawia konsekwencje
długotrwałego posiadania kamienia na zębach i jego negatywny wpływ na cały organizm.

Sam zabieg profesjonalnej higienizacji składa się z 4 etapów:

Pierwszym jest Scaling – to zabieg profilaktyczny, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Powstały kamień można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest skaler ultradźwiękowy.
Odpowiednia końcówka scalera przyłożona do powierzchni zębów pokrytych złogami nazębnymi, emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia.

Drugim etapem jest piaskowanie – dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów z osadów i przebarwień np. z kawy lub papierosów przy pomocy piaskarki. Jest to urządzenie z którego wydobywa się pod ciśnieniem bardzo drobny piasek wraz z wodą przez co dociera do trudno dostępnych miejsc.

Trzecim etapem jest polishing-polerowanie.

Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścieralności, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie się płytki nazębnej.

Czwartym etapem jest Fluoryzacja.
To ochrona przed próchnicą. Fluor ma działanie wzmacniające szkliwo. Łącząc się z jonami wapnia i fosforu chroni zęby przed próchnicą. Ten, który jest dostępny np. w pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, ma dużo niższe stężenie niż fluor używany w gabinecie dentystycznym. Dlatego zdecydowanie lepszą metodą zabezpieczenia zębów przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną jako czwarty, ostatni element pakietu higienizacyjnego.

Po wykonanym zabiegu higienistka ponownie wykonuję zdjęcia oczyszczonych zębów.
Przy biurku pokazuje zdjęcia wykonane przed zabiegam i porównuje z efektem końcowym.

Higienistka na koniec wizyty przeprowadza instruktaż prawidłowego szczotkowania, przedstawia wszystkie metody oczyszczania zębów i wydaje zalecenia indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta.

Przypadki

Pacjent 1

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Pacjent 2

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Pacjent 3

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Pacjent 4

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Pacjent 5

Przed czyszczeniem

Po czyszczeniu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Filip Fedczyszyn - ZnanyLekarz.pl