Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna Myślenice

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – tę właśnie teorię propagujemy wśród naszych Pacjentów podpowiadając przy każdej okazji, jak prawidłowo dbać o swoje zęby. 

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chroni przed chorobami przyzębia oraz innymi schorzeniami w jamie ustnej.

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z osadem oraz płytką nazębną. Stosowanie się do nakreślonych przez nas zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.

Profesjonalna profilaktyka w gabinecie to:

  1. Cykliczne przeglądy jamy ustnej.
  2. Regularne czyszczenie zębów.
  3. Regularna fluoryzacja.
  4. Lakowanie zębów.

W naszym gabinecie zabieg higienizacji wykonuje wykwalifikowana higienistka.
Przed przystąpieniem do zabiegu higienistka wykonuje badanie jamy ustnej wraz ze zdjęciami wewnątrzustnymi, aby pokazać Pacjentowi, w jakich miejscach znajduje się najwięcej kamienia i osadów. Następnie na podstawie wykonanych fotografii i zebranych informacji od Pacjenta omawia proces powstawanie kamienia i przebarwień. Przedstawia konsekwencje długotrwałego posiadania kamienia na zębach i jego negatywny wpływ na cały organizm.

Zabieg higienizacji składa się z odpowiednich etapów:

  1. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Jest to metoda bezbolesna i bezpieczna, pozwalająca w stosunkowo krótkim czasie oczyścić z kamienia nawet trudno dostępne miejsca. Odpowiednia końcówka scalera ultradźwiękowego przyłożona do powierzchni zębów pokrytych złogami nazębnymi emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia.
  2. Piaskowanie to dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów przy pomocy piaskarki. Usuwane są osady i przebarwienia powstałe na skutek spożywania różnych pokarmów i napojów m.in. z kawy, herbaty czy papierosów. Piaskowanie, które odbywa się pod ciśnieniem z odpowiednio dobranym piaskiem, może służyć do przygotowania powierzchni zębów do zabiegu lakowania, lakierowania i wybielania. Piaskowanie wykonuje się też przed założeniem aparatu ortodontycznego oraz w celu utrzymania higieny zębów z aparatem już użytkowanym.
  3. Polishing, czyli profesjonalne polerowanie powierzchni zębów z użyciem past wzmacniających szkliwo i past polerskich o różnej ścieralności. Zęby czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie się płytki nazębnej.
  4. Fluoryzacja zabezpiecza zęby przed nadwrażliwością oraz próchnicą. Fluor ma także działanie wzmacniające szkliwo. Łącząc się z jonami wapnia i fosforu chroni zęby przed próchnicą. Ten, który jest dostępny np. w pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, ma dużo niższe stężenie niż fluor używany w gabinecie stomatologicznym. Dlatego też zdecydowanie lepszą metodą zabezpieczenia zębów przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem.

Podczas wykonywanych zabiegów higienizacji dbamy o komfort naszych Pacjentów i zapewniamy:

– osłonę na twarz m.in. chroniącą makijaż przed piaskiem,
– osłonę na wargi (optragate),
– tip do koron i implantów,
– piaski smakowe i neutralne,
– lakier, piankę lub żel fluorowy,
– kamerę wewnątrzustną.

Po przeprowadzonym zabiegu higienistka ponownie wykonuje zdjęcia oczyszczonych zębów, omawia je z Pacjentem przy biurku i porównuje do tych  wykonanych przed zabiegiem. Tym sposobem Pacjent osobiście może się przekonać, jaki jest efekt końcowy przeprowadzonych działań higienizacyjnych.

Powyższe zabiegi zakończone są instruktażem hieny jamy ustnej. Nasz personel pomoże dobrać odpowiednią szczotkę, pastę i płukankę, przedstawi skuteczne metody oczyszczania zębów i nauczy nitkowania.

Lakierowanie to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia tak, by stworzyć barierę ochronną na powierzchni szkliwa. W odpowiedni sposób zalakierowany ząb uodparnia go na bakterie wywołujące próchnicę. Dzięki temu zęby stają się mocniejsze i zdrowsze. Lakierowanie stosuje się co 3 lub co 6 miesięcy.

Lakowanie natomiast polega na wypełnianiu bruzd zębów głównie trzonowych stałych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Zabezpiecza on wrażliwe miejsca zęba – bruzdy przed powstawaniem próchnicy, a także dzięki zawartości związku fluoru podobnie jak lakierowanie wzmacnia szkliwo.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
CLOSE
CLOSE
Filip Fedczyszyn - ZnanyLekarz.pl