Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zabiegi stomatologiczne z zakresu endodocji (in. leczenia kanałowego) wykonywane są w naszym gabinecie standardowo pod nowoczesnym mikroskopem endodontycznym.
Jakie są korzyści z zastosowania mikroskopu w endodoncji?
- Pewniejsze i łatwiejsze odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych – co pozawala na ich precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne i szczelne wypełnienie kanałów.
- Minimalna inwazyjność – zmniejsza potrzebę naruszenia zęba/zębów i ich struktury korzeniowej.
- Lepsza widoczność pozwala na dokładne usunięcie pozostałości substancji wypełniających, części narzędzi endodontycznych z kanałów – w przypadku zabiegów reendo.
- Powiększenie pozwala na pewne udrożnienie bardzo wąskich (lub zamkniętych) kanałów korzeniowych.
- Mikroskop umożliwia prawidłowe zdiagnozowanie i podjęcie właściwego leczenia (również w skomplikowanych przypadkach związanych z chorobami miazgi zębowej).
- Dzięki możliwości ogromnego powiększenia polza zabiegowego mozemy precyzyjnie wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem, w sposób, który zapobiega nawrotom infekcji, a co za tym idzie – rewizji leczenia kanałowego czy nawet konieczności usunięcia zęba.
Praca pod mikroskopem pozwala naszym lekarzom zlokalizować szczegóły niemożliwe do zaobserwowania „gołym” okiem.
Zastosowanie gorącej gutaperki (do wypełnień oczyszczonych kanałów ) i koferdamu (w trakcie leczenia, do odizolowania pola zabiegowego) w istotny sposób zwiększa bezpieczeństwo oraz precyzję wykonywanych zabiegów i gwarantuje szczelność wypełnienia – czyli efekt na wiele lat.
W specyficznych przypadkach zdarza się, iż tradycyjne leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanego skutku – wówczas zabieg z użyciem mikroskopu zwiększa szanse na uratowanie naturalnego zęba, który wcześniej mógł zostać skazany na usunięcie. Bardzo często, nawet najbardziej złożone przypadki, zostają jednak wyleczone i prawidłowo funkcjonują przez wiele lat.
Nasze wieloletnie doświadczenie oraz wykorzystywany w leczeniu kanałowym sprzęt najwyższej klasy, pozwala na precyzyjne oczyszczenie i wypełnienie kanałów w sposób szczelny, co w efekcie końcowym daje największe szanse uratowania naturalnego zęba i stwarza możliwości jego bezpiecznej i trwałej odbudowy.
Do każdego leczenia kanałowego stosujemy:
- koferdam, czyli gumową ochronę, która umożliwia pełne oddzielenie obszaru zabiegowego od pozostałej części jamy ustnej, skutecznie zabezpieczając przed kontaktem z niepożądanymi substancjami czy bakteriami. Takie podejście minimalizuje ryzyko powikłań i znacząco poprawia komfort leczenia,
- ultradźwiękową dezynfekcję kanałów,
- płyny płuczące, dezynfekujące o najwyższych możliwych stężeniach,
- system wypełnienia kanałów gorącą gutaperka B&L Super Endo,
- cyfrowe zdjęcia RTG i RVG Gendex,
- endomotor Reciproc VDW GOLD, do maszynowego opracowania kanałów,
- instrumenty kanałowe niemieckiej firmy VDW,
- znieczulenie komputerowe CALAJECT, śródwięzadłowe Citojet, uspokojenie Dormicum – płytką sedację, czy też leczenie w półnarkozie we współpracy z Anestezjologiem. Dzięki temu możemy oferować całkowicie bezbolesne przejście przez wszystkie etapy leczenia nawet u osób, u których występują paniczne obawy przed wizytą w Gabinecie,
- odpowiednią ilość czasu, aby leczenie było przeprowadzone dokładnie i sprawnie.
W naszym gabinecie 95% leczeń kanałowych przeprowadzamy w całości na jednej wizycie.
Przypadek 1:
Niedopełnione kanały, dolegliwości bólowe, obecna korona i wkład metalowy w trzech kanałach. Po usunięciu korony i wkładu koronowo korzeniowego wykonano powtórne leczenie kanałowe. Kiedy dolegliwości ustąpiły wykonano na zęba nową koronę.
Przypadek 2:
Obecny wkład metalowy, niedopełniony kanał, złamany fragment narządzia poza wierzchołkiem korzenia. Po usunięciu wkładu wykonano leczenia kanałowe i przygotowano ząb do okoronowania. Narzędzie poza wierzchołkiem do obserwacji.
Przypadek 3:
Obecne złamane narzędzie w kanale bliższym, niedopełnione kanały. Usunięto narzędzie z kanału, udrożniono kanały i wypełniono kanały gorącą gutaperką.
Przypadek 5:
Niedopełnione kanały, zmiana okołowierzchołkowa, obecne stare wkłady szklane w korzeniach, przygotowanie pod nową koronę.
Przypadek 6:
Złamane narzędzie w kanale, niedopełnione kanały. Usunięto narzędzie i wykonano leczenie reendo.
Przypadek 7:
Niedopełnione kanały, zmiana OKW, obecne cztery kanały. Wykonano powtórne leczenie endodontyczne.
Przypadek 8:
Gojenie zmiany OKW, zdjęcia sprzed leczenia, po wypełnieniu kanałów I po 6 miesiącach. Widoczne gojenie zmiany OKW.